Умра тадбирини реклама қилишда қонунбузарлик қилган турфирмалар жазога тортилди
14 та туроператорлар қонун талабларини бузгани учун маъмурий жавобгарликка тортилди.
176
Рақобат қўмитаси томонидан ОАВ ва интернетда жойлаштирилган материалларнинг “Реклама тўғрисида”ги Қонунга мувофиқлиги ўрганилди.
Текширувлар давомида айрим туроператорлар “Умра” тадбирини лицензия ҳужжатларисиз реклама қилгани маълум бўлди. Хусусан, Сурхондарё вилояти ва Фарғона вилояти ҳудудий бошқармалари томонидан “Sharofiddin Travel” ҳамда “Fayz Tour Travel” МЧЖларга нисбатан иш қўзғатилиб, молиявий жарималар қўлланилди.
Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси, Самарқанд, Сурхондарё, Наманган, Фарғона, Хоразм вилоятлари ва Тошкент шаҳридаги 12 та("Marmaristour.uz", "rozumbetovjurabek", " uzmobile_aviakassa", "Samarqanddan Umra ziyorati" Instagram sahifasi, "Umra Ziyorati", "Fazliddin Umra jamiyati", "Muborak safar", "Qo‘qimboyliklar", "Saudiyaga sayohat", "Umra rasmiy", "Aviakassa721", "Nursafar") Telegram ва Instagram саҳифалари маъмурлари ҳам қонун талабларини бузгани учун маъмурий жавобгарликка тортилди.
Қўмита қонунчиликка мувофиқ чоралар кўриш ишлари давом этаётганини маълум қилди.