16 февраль куни Ислом тараққиёт банки (IsDB) ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасида мамлакат таълим ва йўл инфратузилмасини ривожлантириш бўйича иккита муҳим шартнома имзоланди. Бу ҳақда IsDB Матбуот хизмати хабар қилди.
Биринчи келишув таълим хизматлари сифати ва самарадорлигини оширишга қаратилган бўлиб, IsDB 160,25 миллион АҚШ доллари ҳисса қўшган. Таълим бўйича Глобал ҳамкорлик ташкилоти билан ҳамкорликда амалга оширилаётган ушбу лойиҳа Ўзбекистоннинг миллий таълим стратегияларига мос келади ва лаборатория жиҳозлари, мебель ва рақамли инфратузилма билан жиҳозланган 58 та инклюзив, ўқувчиларга қулай мактаблар ташкил этишдан иборат.
Шунингдек, у 2431 та ўқув хоналарини қуриш, компетенцияга асосланган ўқув дастурлари ва ўқув материалларини ислоҳ қилиш, ўқитувчиларни тайёрлаш дастурлари, ўқувчиларни баҳолаш механизмлари ва мактабни баҳолаш тизимларини такомиллаштириш ҳамда барча ўқувчилар учун тенг таълим имкониятларини таъминлаш мақсадида инклюзив таълим моделларини жорий этишни ўз ичига олади.
2026 йилга бориб Ўзбекистондаги барча қизлар ва ўғил болалар малакали, инклюзив ва масъулиятли тизим доирасида сифатли таълим олиш имкониятларини яхшилаш имкониятидан фойдаланадилар. Лойиҳани ривожлантириш мақсади (PDO) ўқув муҳитини яхшилаш ва бутун мамлакат бўйлаб талабаларнинг таълим натижаларини яхшилайдиган барқарор, малакага асосланган таълим тизимини яратишдан иборат.
Иккинчи келишув А373 йўли лойиҳасини реконструкция қилиш ва модернизация қилишга қаратилган бўлиб, IsDB 138,80 миллион АҚШ доллари ҳисса қўшган. Ушбу ташаббус саёҳат вақтини 50% га қисқартириш, 2030 йилга келиб уни атиги 30 дақиқага, бахтсиз ҳодисаларни 40% га камайтириш - йиллик кўрсаткични 24 та ҳодисага тушириш ва ўсиб бораётган транспорт талабларини қондириш учун мавжуд 4 қаторли икки йўналишли қатнов қисмини янгилашга қаратилган. Бундан ташқари, лойиҳа минтақавий ва маҳаллий алоқаларни кучайтиради, хавфсизликни оширади, савдо йўлларини оптималлаштиради ва минтақавий савдо, туризм ва қўшни давлатлар билан интеграцияни осонлаштиради.
Ушбу келишувлар IsDB’нинг Ўзбекистонда барқарор ривожланиш, иқтисодий ўсиш ва инфратузилмани ривожлантиришга содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди.