"Навоийуран" давлат корхонаси ва Франциянинг Orano компанияси "Nurlikum Mining" Ўзбекистон-Франция қўшма корхонаси томонидан сотилаётган Жанубий Женгелди уран конини саноат усулида ўзлаштириш тўғрисида битим имзолади. Бу ҳақда Orano расмий сайтида маълум қилинди.
Келишув 12 март куни Шавкат Мирзиёевнинг Парижга давлат ташрифи доирасида бўлиб ўтаётган Ўзбекистон-Франция бизнес-форумида имзоланган.
Келишув шартларига кўра, Жанубий Женгелди лойиҳаси унинг оператори бўладиган мавжуд "Навоийуран" ишлаб чиқариш базасига интегратсия қилинади.
Келишув, шунингдек, қўшма корхонада миноритар улушга эга бўлган Япониядан янги ҳамкор - ITOCHU корпорациясининг лойиҳага қўшилишини англатади.
"Ушбу янги ҳамкорлик алянси қўшма корхона доирасидаги сўнгги ютуқларни мустаҳкамлайди ва барча томонларнинг Жанубий Женгелди уран қазиб олиш лойиҳасини ривожлантиришни давом эттиришга бўлган қатъиятини акс эттиради. Айни пайтда тасдиқланган ресурслар асосида Жанубий Женгелди лойиҳаси 10 йилдан ортиқ вақт давомида уран қазиб олишни таъминлайди ва йилига 700 метрик тонна уран ишлаб чиқаришнинг энг юқори даражасига чиқади," - дейилади хабарда.
Лойиҳа Orano томонидан 2022 йилда Ўзбекистон ҳукумати билан имзоланган стратегик доиравий келишувда белгиланган "Навоийуран" билан кенгроқ ҳамкорликнинг бир қисмидир.
Ҳамкорлар, шунингдек, қўшма корхонанинг минерал ресурсларини камида икки баравар ошириш мақсадида геология-қидирув дастурини бошлайдилар.
"Ушбу лойиҳа гуруҳнинг қазиб олиш манбаларини диверсификатсия қилишга ёрдам беради. Ушбу янги босқич Ўзбекистонда сўнгги 5 йил ичида амалга оширилган ишлар туфайли юзага келди. Орано лойиҳани янада ривожлантиришга ўзининг геологик ва техник тажрибасини қўшишга интилади ва шу билан компания фаолиятини кенгайтиришни қўллаб-қувватлайди," - деди Orano компаниясининг тоғ-кон ишлари бўйича катта ижрочи вице-президенти Ксавье Сен-Мартен Тийе.
Таъкидлаш жоизки, "Навоийуран" дунёдаги бешинчи йирик уран ишлаб чиқарувчиси бўлиб, ядро ёқилғисини барқарор ва масъулиятли етказиб беришни таъминлашда муҳим рол ўйнайди. Табиий уранни қазиб олиш ва уран оксидига қайта ишлашга ихтисослашган компания экспорт таъминоти орқали тоза энергияга бўлган глобал талабни қондиради. Шунингдек, компания замонавий ишлаб чиқариш қувватларини бошқаради ва қазиб олиш самарадорлигини оширадиган ва атроф-муҳитга таъсирини камайтирадиган ер ости танлаб эритиш технологиясини қўллайди.
ITOCHU - Япония ва хорижда турли соҳаларда импорт-экспорт операциялари ва инвестицияларни амалга оширувчи етакчи япон савдо уйи: тўқимачилик, машинасозлик, металлар, фойдали қазилмалар, энергетика, кимё саноати, озиқ-овқат, кўчмас мулк, ахборот технологиялари ва молия.