Ўзбекистонда март ойи совуқ ёмғирли ҳаво билан бошланади
Синоптикларнинг хабар беришича, якшанба куни республиканинг аксарият ҳудудларида ёмғир ёғиши, ҳаво ҳарорати меъёрдан паст бўлиши кутилмоқда.
112views0replies
Ўзгидромет хабарига кўра, Қорақалпоғистон, Хоразм вилоятида баъзи жойларда қор ёғади, Бухоро, Навоий вилоятларида бироз ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлиши мумкин. Республиканинг қолган ҳудудларида ёғингарчиликсиз об-ҳаво бўлиши кутилмоқда.
1 март – шанба куни республика ҳудудининг катта қисмида ёғингарчилик кутилмайди, фақат Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир, қор) бўлади.
2 март – якшанба куни республиканинг кўпчилик вилоятларида (Фарғона водийсидан ташқари) ёғингарчилик бўлади. Марказий вилоятларда ва республика жанубида куннинг иккинчи ярмида ёғингарчилик бўлиши кутилмоқда.
Ҳудуднинг катта қисмида шанба ва якшанба кунлари ҳаво ҳарорати 2-3 даражага кўтарилади, аммо ҳали ҳам меъёрий қийматлардан паст бўлади.
Республиканинг шимоли-ғарбий ва чўл ҳудудларида яна совуқ ҳаво кириб келиши ҳисобига ҳаво ҳарорати аста-секин пасаяди ва Қорақалпоғистон, Хоразм вилоятида якшанба куни кечаси 7-12 даража совуқни, кундузи 3 даража совуқ, 2 даража илиқни, Бухоро, Навоий вилоятларида кечаси 2 даража совуқ, 3 даража илиқни, кундузи 0-5 илиқни ташкил этади.
Республиканинг айрим жойларига туман тушиши мумкин. Шамол 7-12 м/с тезликда эсади, 28 февраль ва 2 март кунлари баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучаяди.
Тошкентда 28 февраль ва 2 мартда асосан қуруқ об-ҳаво кузатилади, фақат 2 март куни кечқурун ёғингарчилик бўлиши мумкин, шамол тезлиги  10-12 м/с гача кучаяди. Ҳарорат 28 февралда 6-8 даража илиқ, 1-2 мартда 8-10 даража илиқ бўлади. Ҳарорат асосан кечалари 1 даража совуқ, 2 даража илиқ бўлади.