Хитойлик тадқиқотчилар кўршапалак вируси одам ҳужайраларига COVID-19 билан бир хил йўл билан киришини аниқлади. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
"Яқинда аниқланган кўршапалаклар коронавируси одам ҳужайраларига кириш учун COVID-19'ни келтириб чиқарадиган SARS-CoV-2 вируси билан бир хил ҳужайра юзасидаги оқсилдан фойдаланади, бу унинг қачондир одамларга тарқалиш эҳтимолини оширади," - дейилади агентлик хабарида.
Бироқ, тадқиқотчиларнинг сўзларига кўра, вирус SARS-CoV-2 каби инсон ҳужайраларига осонликча кира олмайди.
Шу билан бирга, HKU5-SoV-2 кўршапалак вируси SARS-CoV-2 каби ҳужайралар юзасидаги АCЕ2 рецептор оқсили орқали ҳужайраларга киришга ёрдам берадиган хусусиятга эга.
ОАВ 21 февраль куни Хитойда кўршапалакларда COVID-19'га ўхшаш янги коронавирус аниқлангани ҳақида хабар берди. Аниқлик киритилишича, вирус HKU5 коронавирусининг янги линияси бўлиб, у Гонконгда кўршапалакнинг бир тури бўлган япон нетопирида аниқланган.